fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 5474 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

İngiltere'de ve Türkiye'deki ( Dental ) Diş Protez Teknikerliği Programları

Diş protez teknikerlerinin Avrupada eğitim süreleri üç yıldır.
Fakat buradada bizim ülkemizde olduğu gibi 7 senelik tecrübeye dayalı olarak referanslarla sertifika alınması mümkündü.
Bu kanun 31 temmuz 2008 `den itibaren değişti.Diş protez bölümünü üniversitede bitirenler BTEC National diploma sahibi oluyorlar.
Çesitli kurslarla bu belgeyi alanlarınki ise sertifika olarak gecmektedir.İngilterede diş sektörü branşlasmış durumdadır.
Bunların hepsi genel dişçilik başkanlığı adı altında GDC denilen bir kurum tarafindan idare edilmektedir.
İngilterede çalışabilmek yada işyeri sahibi olabilmek için bu kuruma kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Diş Hekimleri kendi içindeki branş sekillerine göre ayrı ayrı (endodostist,çene cerrahi,vs.)diş sektöründeki hemşireler,diş teknikerleri yada teknisyenleri (bizim ülkemizdeki deyimle),diş hijyenistleri.diş terapistleri,ortodonti terapistleri ve klinik diş teknisyenleri diye bütün dental sektörde çalışanların burada tek çatı altında bu bakanlığa kayıtlı olma zorunluluğu vardır.
Bunun dışında DLA denilen dernek bu labaratuvarları (sahiplerini değil, işyerlerinizi bir çatı altında toplayan dernek),DTA diş teknisyenlerini ve teknikerlerini bir arada toplayan dernek mevcut.Burada birçok doğu bloku ülkelerinin AB ye girmesi sonucu çok ucuza çalışabilecek diş teknisyenleri bulmanız mümkün.

Ülkemizde meslektaşlarımızın hep merak ettiği şeylerden biride bu mesleğimiz yurtdışında daha da geliştirebilirmiyim?
Akademik yada teknik anlamda neler yapilabilir?

Diş teknisyenliğinin burda uzmanlaşması diye birşey akademik olarak söz konusu değil alan değiştirmis atlamis olursunuz.
Mesela burda yeni yürürlüğe giren klinik dental teknisyenliği size hasta ağzında kısmen çalışma izni tanımaktadır.
Ama artik siz bir diş teknisyeni değil klinik diş teknisyenisiniz.
Dental sektörde çalışan profesyonellerin kendi icinde farklı dersleri alarak yani biraz daha okuyarak mesela dental hemşire iken dental terapist olabilirsiniz.
Ayrıca burada dental sektörde çalışan profesyonellere CPD dedikleri bir şart getirildi.Mesela diş teknisyenleri 5 yıl içersinde 150 saatlik kendi branşlarıyla ilgili ders görmek ve sertifika almak zorundalar.
Benzer bir uygulama hekimler içinde gelecek.Onlarda her 5 yılda bir sinava girecekler ve başarısız oldukları takdirde belgeleri elinden alinabilecek.
Simdilik size verebilecegim bilgiler bu kadar.Bu bölümlerde tercih yapan arkadaşlara başarılar dilerim.

Diş Protez teknikeri / Ağız diş sağlığı teknikeri

Diş Teknikerliği Tanımı
Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.

Diş Teknikerlerinin Görevleri

Diş Protez Teknikerleri/Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri, diş hekiminin oluşturduğu tedavi planına göre aşağıdaki laboratuar uygulamalarını yapar veya yaptırır.
- Diş hekimince alınan ağız ölçülerinden model hazırlar,
- Hazırlanan modeller üzerinde; sabit ve hareketli bölümlü protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar,
- Diş hekiminin tam dişsiz veya yarı dişli iken aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında, diş dizimi, mum modelaj ve akrilik işlemlerinin yapılmasında görev alır,
- Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapar,
- Diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli ortodontik apareyleri hazırlar.
- Kullandığı aletlerin bakımı ve basit onarımını yapar.

Diş Protez laboratuvarlarında Kullanılan aletler ve malzemeler

Elektrikli aletler; Tur motoru, mikromotor, alçı kesme motoru, cila motoru, vibratör, kumlama cihazı, döküm potası, parelelometre, El aletleri; Çeşitli boy ve şekillerde ateş spatülleri, modelaj spatülleri, bol kabı, bol kaşığı, alçı bıçağı, alçı makası, alçı kesme testeresi, farklı amaçlar için kullanılan makas ve pens çeşitleri, Protezlerin hazırlanmasında kullanılan maddeler; Alçı, silikon, revetman, pomza, döküm maddeleri (değerli değersiz metal alaşımları), akrilikler (takma dişlerin yapıştırıldığı malzeme), seramik tozları, modelaj mumları, okluzar ve ispirto ocağı gibi malzemeler.

Mesleki özellikler

Diş protez teknikeri/ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak isteyenlerin;
- Temel bilimlere ilgi duyan,
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme ve bunu elindeki malzemeye aktarabilme gücüne sahip,
- El ve parmak becerisi olan ve bu organları ile çalışmasına engel olacak özrü olmayan,
- Renkleri ayırdedebilen ve ayrıntılara dikkat eden,
- Estetik anlayış ve görüşü gelişmiş,
- Sorumluluk sahibi ve grup çalışmaları yapabilecek
kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Diş protez teknikerleri/ağız ve diş sağlığı teknikerleri genellikle lâboratuar ortamlarında çalışırlar. Çalışırken birinci derecede malzeme ve aletlerle ilgilidirler, hastalarla doğrudan iletişimleri yoktur Büyük ve gelişmiş laboratuarlarda çok farklı sayıda bölüm ve bu bölümlerde çalışan birden fazla kişiler bulunmaktadır..Bu farklı bölümlerde yapılan işe bağlı olarak çalışma ortamı aydınlatma, oturma ve havalandırma açısından değişiklikler göstermektedir. Metal döküm ve tesviye işlerinin yapıldığı ortamlar genellikle gürültülü ve tozludur. Akrilik ve porselenle çalışılan ortamlar daha temizdir. Çalışma saatleri değişken olup, geç saatlere kadar hatta hafta sonları ve resmi tatillerde de çalışılabilmektedir.

Çalışma alanları ve iş bulma olanakları

Diş protez teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında, özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuarlarında da çalışabilirler. Diş protez teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda çalıştıkları için diş hekimlerinin yoğun olarak çalıştığı il, ilçe ve bölgelerde çalışırlar. İş bulma konusunda cinsiyet farkı yoktur. Çalışma ortamı ve çalışma saatleri işyeri seçiminde etkili olmaktadır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının "Diş Protez ve Ağız ve Diş Sağlığı" programlarında verilmektedir.

Mesleğe giriş koşulları

Meslek liselerinin Diş Protez Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar “Diş Protez Teknikerliği ve Ağız ve Diş Sağlığı” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

Diş protez Eğitimin süresi ve içeriği

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; anatomi, implant protezler, diş anatomisi ve oklüzyon, teknikerler için kimya-fizik, davranış bilimleri, protez I-II, maddeler bilgisi ve meslek teknolojisi, ortodontik apereyler, protetik freze tekniği, modern protez gibi meslek dersleri yanında, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri okutulur. Ayrıca, özel diş protez laboratuarlarında 45 işgünü yaz stajı uygulaması vardır.

Meslekte ilerleme

“Diş Protez Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Sağlık Eğitimi lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
Benzer meslekler: Diş Hekimi, Diş Protez Teknisyeni Diş protez Deknikeri

Burs kredi ve ücret durumu

Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler. Eğitim sonunda devlete ait hastanelerde bulunan diş protez laboratuarlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Hastane döner sermayesinden yararlanabilirler. Özel diş protez laboratuarlarında çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 3-3,5 katı civarında ücret alınmaktadır.

Daha ayrıntılı başvuru yerleri

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Meta Keys; Dental Nurse, Dental hijyenist, Dental Technician, Diş Teknikeri
Serpil Koyuncu YILMAZ

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük