fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 5475 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Dişlerin Efendileri röportaj;

Avusturalya'da mesleğini icra eden, Diş Protez Teknikeri Sn. Abdullah Karavelioğlu ile röportajımız;
Dental Türk -  İ.Y. : Şu anki mesleğiniz ve iş tanımınız nedir?
A.K. : Mesleğim diş teknisyenliğidir.
16. yüzyıldan bu yana insanların hayatlarını idam ettirmelerinde büyük etken olan diş protez; yapımı bakımından çağımıza kadar sürekli kendini yenileyerek her daim daha hijyenik, estetik ve uzun ömürlü olmaları bakımından büyük çaba harcanmış ve harcanmakta olan bir sektördür. Bu sebeple iyi bir diş teknisyeni olabilmek için güncel bilgilere ulaşmak ve uygulamak gerekmektedir. Ayrıca diş protezin hastaya uygulanmasında en büyük araç olan diş hekimlerini anlayabilmek ve uygulamayı ona gerektiği şekilde anlatabilmek de ayrı bir yetidir. Bahsettiğim üzere çağımızda daha teknolojik sistemlerle artık diş protez yapılmaktadır ki esas alanım porselen diş teknisyenliği olması yanı sıra diğer tüm protez yapım aşamalarında da faaliyet gsötermekteyim.

Dental Türk -  İ.Y. : Özgeçmişiniz?

A.K. : 1980 Niksar- Tokat doğumluyum. İlk, orta ve lise öğretimimi Samsun'da tamamladıktan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi Diş protez bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Mezuniyetimden hemen sonra diş hekimi olan ablam ile 2004 yılına kadar aynı klinik içerisinde diş teknisyeni olarak çalıştım. 2004 yılında kendi laboratuarımı kurarak 2007 yılına kadar mevcudiyetimi sağladım. Ancak dental teknisyenliğine bir sanat olarak baktığım için, beklentilerim doğrultusunda bir meslek mutsuzluğuna kapılmaya başlamıştım ki buna ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik olumsuzluklar da eklenince daha önce yurt dışında aldığım teklif üzerine bir değerlendirme süreci sağlayıp nihai kararımı vererek Melbourne- Avustralya'ya yerleştim.
 
Dental Türk -  İ.Y. : Yurtdışına gitme kararınızda en fazla ne etkili oldu?

A.K. : Yurt dışına gitmemde en fazla etkin olan sebep mesleğimi mutlu ve tatminkar bir şekilde yürütmek istemem ve diğer sosyal nedenlerin bir araya gelmesiydi.
 
Dental Türk -  İ.Y. : Avustralya' da Sosyal hayatınız nasıl?

A.K. : Avustralya oldukça kozmopolit an bir ülke. Herkesin kendini yabancı hissettiği bir yer ki sebebi oldukça farklı yerlerden göçmen olmasındandır. Yaşam kalitesinin oldukça iyi olmasından dolayı sosyal yaşamda buna endeksli iyi olabilmektedir. Burada her daim sosyal olabiliyorsunuz,
 
Dental Türk -  İ.Y. : Mesleğe Yeni başlayacak diş teknikerliği adayları sizce nelere dikkat etmeliler?

A.K. : Bu mesleğe yeni başlayacak olan arkadaşlara en büyük tavsiyem ilk senelerde maddi beklenti içerisinde olmadan sadece kendilerini yenileyerek iyi ustalardan bu işi öğrenme hevesinde olmaları, ayrıca teknolojik gelişmeleri takip etmeleri her daim güncel kalabilmeleri için dergi- web takibi yapmaları ve mutlaka senede en az bir defa ulusal yada uluslar arası kongre veya fuarlara katılmaları gereklidir ki ileride iyi bir diş teknisyeni olmak ve iyi - kaliteli bir yaşam sürdürmek adına kendilerine yapabilecekleri en büyük yatırımdır budur.
 
Dental Türk -  İ.Y. : Diş Teknisyenliğinin Türkiye'deki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

A.K. : Diş teknisyenliği Türkiye'de bana göre yeterince saygı gösterilmeyen bir sektör olmaya başlandı. Önemi arttıkça saygınlığı yitirilen sektörlerden oldu yani. Mesleğime başladığımdan bu yana yaptığım işi tamamen bir sanat eseri gibi görerek yaptım. Küçük bir heykel yaptığınızı düşünün. Küçüldükçe ayrıntılarında önemli etkenlerin arttığı ama estetik görünebilecek ve dayanıklılığı maksimize edebileceğiniz bir heykel..işte diş protez bence budur..! Oysa üzülerek söylüyorum ki sanatçı ülkemizde değer verilmeyen kırılmış bir dal oldu.

Dental Türk -  İ.Y. : Başarılı bir estetik porselen diş bitiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
 
A.K. : Bu sorunuza cevap verecek kadar tecrübeli bir teknisyen olduğumu zannetmiyorum ama her daim güncel yayınları, ileri estetik tekniklerini ve ünlü ustaların yazılarını fırsat buldukça okuyorum ve halen bir şeyler öğrenmekteyim. Fakat çok önemli olduğunu ve pek uyulmadığını düşündüğüm birkaç şey aktarabilirim.
Günümüzde çok yaygın olarak sadece dentin ve şeffaf kullanımı ile porselen bitirilmektedir. Fakat daha ileri estetik için öncelikle porselenin takılacağı hastanın yaşı, yüz tipi ve cinsiyetini gibi unsurları bilip bu verilere göre porseleni hazırlamak kesinlikle önemlidir. Porselen yapımında renkli şeffaflar, transparan ve translüsent kulanımı yukarıda belirttiğim etkenler ile doğru orantıda olmak zorundadır. Birkaç örnekle daha açık bir hale getirebiliriz; örneğin yaşlı bir erkek hasta için hazırlanan porselen dişi için; orta üçlüde turuncu şeffaf, insizal üçlüde özellikle mezial ve distal köşelerde gri şeffaf ve insizalde birebir karışımlı sarı şeffaf ile transparan karışımı kullanılması başarılı bir estetik bitim sonucu verir. Bununla birlikte yapılan protezin insizal köşelerin keskin hatlara sahip olması lateralin belirgin şekilde ortaya çıkması yaşlı erkek hastaya güçlü bir karakter verir. Diğer bir örnek ise; genç bir bayan hastada turuncu şeffaf yerine sarı, distal ve maziale boydan boya mavi şeffaf ve oldukça belirgin mamelon efektlerinin transparanla kapatılması yapılan dişin genç olduğunu gösterir. Ayrıca porselenin özellikle distal köşelerinin oval olması lateralin santrale göre daha geride ve gizli kalması kaninin  yatık durması tamamen bir bayanı karakterize etmektedir.
Tabi bu anlattıklarım benim kendi hayal gücüm. Muhakkak ki bunlar değiştirilebilir ve belki çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu tamamen teknisyenin hayal gücüne bağlıdır.
 Bu ve bunun gibi renkli şeffaf ve transparanlar her ayrı marka porselen tozunda mevcut olup –belki farklı isimlerde- ileri estetik için kullanılmasının gerekli olduğunu düşünüyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Dental Türk -  İ.Y. : Mesleki deneyimlerinizin, kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?

A.K. : Öncelikle bir diş hekimi ile iç içe çalışmak onu yakından izlemek dikkatimi daha fazla vermem gereken eğitimimde algılayamadığım şeyleri öğrenmeme sebep oldu. Kendi işletmemi yönetmek de ayrı bir ticari deneyim ve özgüven sağladı. Tüm bu süreç içerisinde aldığım ekstra eğitimler bir işi gözü kapalı nasıl yapılabildiğini öğretecek kadar teknik deneyim sağladı.. Kariyerimin de buna orantılı olarak saygınlık kazanması şimdi bu mesleki daha içten ve daha samimi yapabilmemi yani mesleki mutlu olmamı sağladı.
 
Dental Türk -  İ.Y. : Sizce Avusturalya'de yaşamanın sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?

A.K. : Daha teknolojik koşullarda çalışarak mesleğimde oluşan tüm yeni gelişmelere daha çabuk ve daha rahat ulaşmamı sağladı ki bir diş protezi anlamak ve onun beklediğini ona vermenin ehemmiyetini anlamam da büyük bir verim oldu benim için.

Dental Türk -  İ.Y. :  Çok şey öğrendiğimiz bir röportaj oldu Sn.Karavelioğlu . Vakit ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.

Dental Türk Haber  - İsmail Yılmaz / Londra

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük