fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 5542 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Azı dişler hakkında röportaj

6 Numara 'Molar' Büyük Azı dişi ile yaptığımız roportaj

 İ.Y: Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?

6 Numara : Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.

İş tanımım geçici süt çocuklarından pardon süt dişlerinden görevi ele alıp ezici bi şekilde hakkını vermektir.
Biz Azı dişler sindirim sistemine besinlerin ufalanıp parçalanmasına, öğütülmesine yardım ederiz.

Diğer kardeş dişlere oranla yükün çoğunu biz taşırız ve yine aynı şekilde ilk gerçek öğütücü hizmetide bizler sağlarız.
Bir insanı 6 yaşından başlayarak ömrü boyunca desteklemeye programlanıp ezme çiğneme öğütme normlarında gelişiriz. insanların ihmalkarlıklarına karşı en güçlü tepki donanım ve sistemine sahibiz.ihmal ve kötü muamele durumlarında her zaman tepki verme yeteneklerine sahip bir molar azı dişim.

 İ.Y:Özgeçmişinizden oluşumunuzdan ve  kısaca bize kendinizden bahsedermisiniz?

6 Numara  : Tabiki diğer ikiz ve kardeş diş ve hizmetli meslektaşlarım gibi bende anne karnında hücre gelişimimi başlatıp sıralamadaki yerimi aldım. 5 6 7 yaşlarına kadar görevi vekaleten yürüten eğitim amaçlı görevini icra eden süt dişten görevi devralıp hizmet hayatıma başladım.

Diğer dişler gibi bende mine, dentin, sement ve pulpadan (diş özü) oluşurum

Mine: vücuttaki en sert maddedir dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur.

Dentin: minenin altındaki tabakadır. yetişkin bir insan dişinin %75'ini oluşturur. kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır. gerektiğinde içerdiği tamir hücreleri ile yeniden dentin dokusu oluşturabilirler.

Pulpa (diş özü): dişin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen addır. kökün ucuna kadar devam eder. bu kısımda kan damarları yer alır ve bu damarlar sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır. aynı zamanda pulpada aşırı duyarlı sinir hücreleri bulunur ve bu hücreler sayesinde sıcak, soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir.

Sement: kökün etrafını kaplayan kemiksi bir tabakadır, çok incedir. diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar. %65’i inorganik maddedir. Bazen kök etrafında ve kök ucunda aşırı sement birikebilir. Buna 'Hipersemontoz' denir.

 İ.Y:Isırma ve öğütme işlemini nasıl gerçekleştirirsiniz?

6 Numara : Alt çenenin aşağıya yukarı  hareketleri ile açılıp kapanan çenede lokmaları sırtıma yüklenirim.Dil aracılığı ile öğütme işlemi için alt azıların üzerine yuvarlanan besini çene eklemi ve çiğneme kaslarının uyumlu çalışması ve yana hareketlerle preslenmesi ile ritmik gerçekleştiririz.

 İ.Y: Size karşı yapılan bir ihmalkarlık durumunda tepkiniz ne olurdu?

6 Numara :  Öncelikle çok insancıl bir yapım olduğu için bir kaç uyarı atışı yaparım anladı anladı anlamadı sırasıyla inim inim inletir yüzünü gözünü şişiririm.

 İ.Y: Peki Diş Hekimine gitmekten korkuyorsa ne yaparsınız?

6 Numara :  Sürüm sürüm süründürürüm açıkcası okadar.

Çünkü bakım yapılmayan ağızda Diş ve dişeti arasındaki bakterilerin diş eti çekilmesine yol açarlar. Bakteri ve virüsler kalp, pankreas ve akciğerlerde iltihabada yol açabilirler. ve işin boyutu bi hayli büyür.

 İ.Y: Dişlerini ihmal edip fırçalamayan çocuklar için ne söyleyeceksiniz.?

6 Numara : Açıkca söylemek gerekirse oylum oylum oydururum. Buda bu kadar.

 İ.Y: Anne Babaların  tüm uyarılarına rağmen şeker çikolata gibi besinler tüketip  diş bakımını yapmayan çocuklara ne söylersiniz.?

6 Numara : Tek kelime ile intikamım acılı olur.

 İ.Y: Peki Sayın 6 Numara  diş hekimine digip çek şu dişi kurtar beni diyen yetişkinler için ne söylersiniz.?

6 Numara  : Dünyalarını karartır,yüzlerine bakılmayacak hale sokarım.

 İ.Y: İlk olarak birlikteliğinizin başlayacağı şeker tatli tüketici  adayları sizce nelere dikkat etmeliler?

6 Numara :  Küçük bir çocuk için özellikle arka dişlerin temizlenmesi oldukça zordur.
Ebeveynlerin ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi, meydana gelebilecek hastalıklardan korunmak için gerekli uygulamaların öğretilmesi ve bu amaca yönelik uygun davranışların ve alışkanlıkların yerleştirilmesi konusunda çocuklarını eğitmesi gerekir.

 İ.Y: Diş sorunlaında mücadelede Türkiye yi İngiltere' ve Avrupa ile kıyaslacak olursak  nasıl değerlendiriyorsunuz?

6 Numara  : Kişisel olarak bir toplum ne kadar bilinçlenip gelişsede sosyal devlet anlamında gerekli destek uygulanmadıkça diş çürükleri ve koruyucu hekimlik anlamında bir mücadele başarıya ulaşamaz.

 İ.Y:  Dişlerim Çıkarken Neler Olur acı çekermiyim?

6 Numara : Bazı bebeklerde biraz ağrı ve acı olabilir. Isırma Huzursuzluk iştahsızlık İshal Ateş Salya Akıtma Hafif öksürük ve elin yanaklara ağıza gitmesi gibi belirtiler olur.

 İ.Y: Peki spor sever genç ve oyun çağındaki sevimli dostlarınıza önerilerinizi duymak isteriz?

6 Numara  : Risk Spor dışındada küçük bireyler için her zaman vardır.Özellikle oyun çağındaki çocuklar için kesinlikle ağız koruyucuların kullaılması gereklidir.
Bunun dışında bazen süt dişleri zamanından önce kaybedilebilir.Süt dişi erken kaybedildiğinde, her iki yanındaki dişler çekim boşluğuna doğru eğilir, karşı çenedeki dişler bu boşluğa doğru uzar. Bu durumda alttan gelecek sürekli diş için gerekli mesafe kaybedilmiş olur, daimi dişlerde çapraşıklık meydana gelir.

Bu gibi durumlarda yer tutucu olarak adlandırılan ortodontik apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini önleyerek sabit kalmalarını sağlar. Yer tutucular pasif apareylerdir, hiçbir şekilde dişlere kuvvet uygulamazlar.

Yer tutucular iki şekilde uygulanır.
Sabit Yer Tutucular: Tek diş eksikliğinde kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi sabittir, hasta çıkartamaz.
Hareketli Yer Tutucular: Birden fazla süt dişi eksikliğinde kullanılırlar. Hasta apareyi takıp çıkartabilir.

 İ.Y: İş ve görev zamanlarınız dışında gece hayatınızı nasıl buluyorsunuz ve hobileriniz nelerdir ?

6 Numara  : Ağız Kuruluğu 'xerostomia' Tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle Bakteri tartar gibi düşman birliklerine karşı Tükürüklü ıslak ortamdan hoşlanırım.

Bir diğer önemli konuda diş sıkma gıcırdatma Bruksizm, uyku sırasında diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı, doğal yapıma zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Sürekli birbirine sürtünen  minelerin zarar görmesine ve  doğal anatomi  boy aşınarak kısalır. Kök uçlarımda basınçtan dolayı kistik oluşumlar olur. Çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olabilir.

 İ.Y:Bilge tecrübeli bir  çiğneyici öğütücü olarak Türkiyedeki bebeklere gençlere tavsiyeleriniz neler olur. ?

6 Numara  : Ağız diş sağlığı genel vücut sağlığını doğrudan etkiler bu nedenle Ebeveynler  koruyucu uygulamaları öğrenerek çocuklarını bilinçle eğitmelidirler.

 İ.Y: Dental Fobisi diş hekimi korkusu olan genç dostlarınıza ne söylemek istersiniz bu konuda ipuçları verebilirmisiniz.?

6 Numara : Bir çocuğun diş hekimi fobisini korkusunu yenmesinde ailesinin rolü büyüktür.Bebekler fobilerle doğmuyorki onları korkutan bu yanlış bilgiyi yükleyen ebeveynler siz yetişkinlersiniz.Hal böyle olunca bu sorunda ortaya yetişkinler eliyle çıkmış oluyor yinede bi kaç şey söyleyebilirim.

Aileler den sorumlu ebeveynler  bu konudaki yanlışlarını bir an önce düzeltsinler görüyorum ki günümüzde gençlerden çok onların eğitime ihtiyacı var Aileler bu süreçte çocuklara bilinçlenerek destek olmalı, hekim ve çocuk arasında köprü oluşturmalıdır.Ağız ve diş sağlığı bilinci çocukluktan başlayıp genç yaşta kazanılan bir yetenek olabilir.Çocuğa uygun yapıdaki klinikler tercih edilip, çocuk diş hekimliğinde uzman bir doktora götürebilirsiniz.

 İ.Y: Çocuğum dişlerini ne zaman kendisi fırçalamaya başlamalıdır?

6 Numara : Diş fırçası yaklaşık 1,2 yaşından itibaren fırçalama alışkanlığı kazanması amacı ile kullanılması önerilir. Ancak etkili diş temizliğinin sağlanabilmesi için mutlaka anne baba gözetimi ve yardımı gereklidir.

 İ.Y: Düşme çarpma dişlerin yerinden çıkma veya bir parçası kırılma durumunda ne yapılmalı?

6 Numara :Dişhekiminize zaman kaybetmeden ulaşın. Kırılan ve yerinden hareket eden dişlerin  parçalarının kolaylıkla yerlerine yapıştırılabildiğini ve uzun dönem ağızda sağlıklı bir şekilde kalabildiğini unutmayın.

 İ.Y: Yapay dişler doğal dişlerin yerini tutar mı ?

6 Numara : Doğal diş vücüdumuzun bir parçası olup, fonksiyon ve estetik olarak belli bir bütünlük altın kural  içindedir. Hiçbir zaman doğal dişin yerini tutamaz. Ancak doğal dişlerin çeşitli sebeplerle kaybedilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getiremez oldukları durumlarda yapay dişler doğal dişlere alternatif olabilmektedir. Günümüz gelişmiş  teknoloji ve  gelişmeleri uygulanarak sabit estetik metalli yada metal free sabit diş protezleri uygulansada 900 ila 1200 derecelerde oluşturulmuş bu yapılar asıllarının sertliğine ulaşamamışlardır.

 İ.Y: Eklemek istediğiniz diğer hususlar ?

6 Numara : Diş sert dokularında kaybolan maddeyi yerine koyacak bir yenileme ya da tamir olayı olmaz. Muhakkak Bilinmesi gereken çürükte madde kaybının dokularca tamir olanağı olmadığıdır. Çürük boşluğu çürütücü etkenlerin yerleşmesi, gelişmesi ve korunması için bir barınak teşkil eder.
Bu çürütücü etkenlerin barınağını ortadan kaldırmak ve dişteki madde kaybını birtakım dolgu malzemeleri ile gidererek tekrar iş görür hale getirmek için diş hekimleri uzman diş doktorlarına ihtiyaç duyarız.

Tükürükler, dişleri mekanik olarak temizler. Ve dişleri çürümekten korur. Tükürük, aynı zamnda içinde bulundurduğu mayalarla ağız mukozasını korur.
Ağızdaki bazı belirtiler, vücudumuzdaki ciddi rahatsızlıkların tespit edilmesini kolaylaştırabilir bu nedenle ağız diş sağlı muayene ve kontrollerinin rutin ve düzenli olarak yapılması önem teşkil eder.
Ağızdan yayılan koku mide ve akciğer hastalıklarının da habercisi olabiliyor. Dildeki derin çatlaklar, harita dil ise bağırsaklardaki kolit ve tümöral hastalıklara işaret ediyor olabilir.

İ.Y. :  Dobra Dobra bir röportaj oldu Sn. Altı Numara verdiğiniz bilgileri dikkate almaya çalışacağız.

Dental Türk Haber  - İsmail Yılmaz / Londra

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük